Kubeczek menstruacyjny to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych podpasek i tamponów, która pozwala na komfortowe i proekologiczne przechodzenie przez okresy. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej o tym innowacyjnym produkcie oraz jak go prawidłowo wybrać i dbać o jego higienę, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!
Jak działa kubeczek menstruacyjny?
Zacznijmy od tego, jak działa kubeczek menstruacyjny. Otóż, kubeczek menstruacyjny to miękka pojemniczek, najczęściej wykonany z medycznego silikonu, choć zdarzają się też produkty z lateksu czy gumy termoplastycznej. Stworzony jest do wewnętrznego używania, co oznacza, że podczas menstruacji wkładamy go do pochwy, gdzie ma za zadanie zbierać wydzielane podczas okresu krew.
Aktywność ta jest możliwa, ponieważ kubeczek zakładany jest w taki sposób, że zagnieżdża się w pobliżu wejścia do szyjki macicy i przytula się do jej ścianek, tworząc niemalże wodoszczelne uszczelnienie. Dzięki temu, wymiana kubka jest rzadziej konieczna niż w przypadku podpasek czy tamponów.
Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?
Teraz, gdy już wiemy, jak działa kubek menstruacyjny, warto również odpowiedzieć sobie na kolejne ważne pytanie: jak dobrać kubeczek menstruacyjny. Chodzi tu o rozmiar, wielkość oraz kształt kubeczka. Przede wszystkim, zwróć uwagę na wiek, aktywność fizyczną i wcześniejsze porody.
Młode kobiety, które jeszcze nie rodziły, mogą wybrać kubeczek o mniejszych rozmiarach. Jeśli zaś urodziłaś dziecko lub jesteś kobietą dojrzałą, zazwyczaj lepiej sprawdzi się nieco większy i szerszy kubeczek. Z kolei, jeśli uprawiasz regularnie sport, to kubeczek o bardziej spoistym materiale może okazać się być bardziej komfortowy.
Jak dbać o kubeczek menstruacyjny?
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest kwestia czyszczenia i utrzymania higieny kubeczka. Więc jak dbać o kubeczek menstruacyjny? Otóż, każdorazowo przed założeniem należy go dokładnie umyć pod bieżącą, letnią wodą z mydłem bezzapachowym. W trakcie trwania menstruacji, po opróżnieniu kubeczka, również go umyj.
Opróżnianie kubeczka najlepiej wykonywać w 2 do 3 godzinnych odstępach czasu, jednakże może być różnie w zależności od intensywności krwawienia.
Ważne jest również sterylizowanie kubeczka przed oraz po każdym okresie menstruacyjnym. Można to zrobić, np. w gotującej wodzie, gdzie kubek powinien poleżeć przez około 5 minut. Sterylizacja jest bardzo istotna, bowiem potrzebujemy utrzymać wysoką higienę tego produktu, aby uniknąć zakażeń.
Radź sobie z kubeczkiem dobrze!
Chociaż na początku używanie kubeczka menstruacyjnego może być nieco bolesne lub niewygodne, z biegiem czasu adaptacja przyjdzie z łatwością. Być może zmienisz rozmiar lub materiał kubeczka, ale w końcu dobrac kubeczek menstruacyjny będzie tak naturalne jak używanie podpasek czy tamponów.
Powodzenia!+=
Ważne informacje o kubeczkach menstruacyjnych
Zrozumienie, jak działa kubeczek menstruacyjny, to pierwszy krok, aby dobrze dobrać i właściwie dbać o ten produkt. Kubeczek wchodzi do pochwy i zagnieżdża się w pobliżu wejścia do szyjki macicy, zbierając menstruacyjną krew. Dobrać go odpowiednio warto pod kątem wieku, aktywności fizycznej i wcześniejszych porodów, co pomoże uniknąć niekomfortu.
Ponadto, zwróć uwagę na pielęgnację kubeczka menstruacyjnego, który należy dokładnie myć przed założeniem oraz po opróżnieniu, a także sterylizować przed i po każdym okresie menstruacyjnym. W ten sposób możemy utrzymać higienę i uniknąć zakażeń, a dobrac kubeczek menstruacyjny stanie się tak naturalne, jak użycie podpasek czy tamponów.